Piątek 27 Maja 2022
Epson otwiera Muzeum Epson w Suwie z okazji 80-lecia działalności firmy

Obchodząca w tym roku 80-lecie istnienia firma Seiko Epson Corporation otworzyła w swojej japońskiej centrali w Suwa, w prefekturze Nagano, muzeum poświęcone swojej historii. Placówka składa się z dwóch części: odnowionego Muzeum Monozukuri i całkiem nowej Izbie Pamięci. Odwiedzający będą mogli poznać rozwój firmy Epson i zobaczyć jej dawne produkty. Izba Pamięci znajduje się w budynku, który dawniej był budynkiem administracji. Jego budowę ukończono w październiku 1945 roku. Od dziś ten zabytkowy budynek, który przeszedł niedawno renowację, jest dostępny dla zwiedzających.

 

W maju 1942 została założona firma Daiwa Kogyo, Ltd. - poprzedniczka Epson. W ciągu kolejnych ośmiu dekad firma ewoluowała, w DNA marki nieustanie mając innowacje. Głównym motorem rozwoju firmy było udoskonalenie mikroinżynierii i procesów precyzyjnego wytwarzania, początkowo rozwijanych na potrzeby produkcji zegarków i ich wdrażanie w innych obszarach działalności.

Po odnowieniu oryginalnego budynku administracyjnego z początkowego okresu istnienia, otwarto go na nowo jako Izbę Pamięci, w której zwiedzający będą mogli cofnąc się w czasie i poznać historię produktów z minionej epoki.
Wystawy w Izbie Pamięci dotyczą okresu do lat 70-tych XX wieku, czyli czasów, gdy budynek był użytkowany. Od technologii i rozwiązań stosowanych w zegarkach mechanicznych, poprzez pierwszy na świecie kwarcowy zegarek, po kompaktową drukarkę cyfrową EP-101, od której pochodzi nazwa marki Epson – zwiedzający otrzymają pełna retrospekcję wydajnych, kompaktowych i precyzyjnych technologii rozwijanych przez Epson od początku istnienia firmy.

Goście Muzeum Epson w Suwa mogą zwiedzić zarówno Muzeum Monozukuri, jak i Izbę pamięci firmy. Jednocześnie powstała specjalna stronę internetową, poświęcona 80-leciu firmy, na której będzie można śledzić jej filozofię i historię od momentu założenia: https://80th.epson.com/en

Przez ostatnie osiem dekad Epson niestrudzenie stawiał sobie nowe wyzwania i rozwijał kreatywność. Firma angażuje się w rozwiązywanie problemów społecznych poprzez dążenie do zrównoważonego rozwoju i wspieranie społeczności lokalnych.

 

Profil Muzeum Epson w Suwa

Nazwa obiektu

Izba Pamięci

Muzeum Monozukuri

Główne wystawy

Ÿ  Sceny produkcji w pierwszym okresie działalności

Ÿ  Rozwój zegarków mechanicznych, technologie i rozwiązania z nimi związane

Ÿ  Historia rozwoju zegarków kwarcowych

Ÿ  Wyprodukowanie i dalszy rozwój kompaktowych drukarek cyfrowych

Ÿ  Chronologiczny rozwój produktów i technologii

Ÿ  Wprowadzeni do korporacyjnej wizji Epson 25 Renewed

Ÿ  5 obszarów innowacji Epson

Ÿ  Drukowanie na miejscu

Adres

3-3-5 Owa, Suwa, Nagano, Japan

Piątek 8 Kwietnia 2022
Epson Europe B.V. Sp. z o.o. Oddział w Polsce

Epson - olimpijskie początki

Dzieje tej firmy uczą, że na długofalowy sukces składa się kilka warunków. Oprócz ciężkiej pracy niezbędna jest też odwaga do podejmowania ryzyka. Dziś znamy Epson na podium lidera produkcji drukarek i projektorów, ale do tego miejsca wiodła długa droga. W 1964 roku podczas sportowych zmagań lekkoatletów z całego świata Epson mierzył czasy sportowców pierwszym kwarcowym stoperem i automatycznie je drukował. W 1969 roku przedstawił światu pierwszy zegarek kwarcowy, a w 1989 – pierwszy kolorowy projektor LCD. Inżynierom  Epson zawdzięczamy też powstanie prekursora miniaturowych komputerów,  wizjer cyfrowy w aparatach i pierwszego latającego robota.

 

Projekcja czy druk – przede wszystkim wierny obraz

Sprzętem, w produkcji którego Epson przoduje, od lat pozostają projektory oraz drukarki atramentowe. Projektory Epsona dzięki zastosowanej technologii 3LCD  generują obraz, który zapewnia przyjazne dla wzroku światło oraz wysoką jasność i nasycone barwy. Dlatego, doceniając jakość projekcji, w ślepych testach klienci uznają ten sprzęt za najlepszy w 95% przypadków.

O klasie drukarek z niebieskim logo świadczy fakt, że to właśnie Epson jako pierwsza atramentówka na świecie poleciała w kosmos.  Pozycję lidera na tym rynku firma zawdzięcza  innowacjom kierowanych dla różnych grup odbiorców – od kieszonkowych drukarek hi-tech, poprzez rozwiązania dla domu i biznesu, aż po wielkonakładowe maszyny przemysłowe. Hitem dla użytkowników indywidualnych i małych firm są urządzenia  EcoTank (z systemem stałego zasilania w atrament) godzące wysoką jakość wydruku z niskimi kosztami eksploatacji. Biznes z kolei docenia wielofunkcyjne RIPS mogące wydrukować aż 75 tys. stron na jednym zestawie tuszów.

 

Sekret powodzenia? Badania i rozwój zamiast cięć

Firma istnieje od 1942 roku, pozycję lidera w świecie nowych technologii utrzymuje już od półwiecza. Nie byłoby to możliwe bez inwestycji w badania. Ta strategia sprawdza się doskonale i sprowadza się do ciągłego rozwoju i inwestycji zamiast redukcji zatrudnienia czy optymalizacji kosztów poprzez redukcję R&D. O rezultacie świadczy liczba niemal 14 patentów jakie wychodzą z laboratoriów firmy... każdego dnia, co daje ponad 5 tys. innowacji rocznie!