Wtorek 23 Listopada 2021

Epson rozpoczyna epokę otwartych innowacji, zobowiązując się do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych na rzecz naszej planety i jej mieszkańców

  • Wprowadzane zmiany wypływają z przekonania, że kultury innowacji nie można osiągnąć poprzez odgórny nakaz
  • Oprócz prowadzenia działań badawczo-rozwojowych związanych z produktami, firma skupi się też na opracowywaniu materiałów i technologii, które będą miały mniejszy wpływ na środowisko
  • Zapowiedzią nowych rozwiązań są materiały pochodzenia naturalnego (inne niż tworzywa sztuczne) oraz sproszkowane metale z recyklingu

Sześć miesięcy po przeznaczeniu 100 mld jenów na innowacje w obszarze zrównoważonych technologii, Epson zobowiązuje się do tego, by jej inwestycje badawczo-rozwojowe koncentrowały się na opracowaniu nowych materiałów i rozwiązań, mających na celu minimalizację wpływu na środowisko naturalne. Aby osiągnąć ten cel i zwiększyć konkurencyjność, firma od nowa przygotowuje metody opracowywania pomysłów i ich wprowadzania na rynek, wykorzystując do tego innowacje oraz fundusze kapitału podwyższonego ryzyka.

Zmiany wewnętrzne

Epson stawia na bardziej otwarte środowisko pracy, charakteryzujące się „oddolną” kulturą wspierania zespołów i zachęcania do szybszego znajdywania nowych możliwości oraz dzielenia się tą wiedzą.

Przyjmując jako priorytet zasadę, że punktem wyjścia każdej innowacji — od ograniczenia zużytych zasobów, po zmniejszanie ilości odpadów — ma być rozwiązywanie problemów społecznych, pracownicy będą mieli lepsze wsparcie w zakresie dzielenia się pomysłami i współpracy przy ich realizacji, dodatkowo koncentrując się na zrównoważonych rozwiązaniach. W celu zapewnienia otwartej kultury pracy przewidziane są też konsultacje na tematy dotyczące środowiska oraz stylu zarządzania w pracy z całym zespołem.  

Zmiany zewnętrzne

Firma Epson zdecydowała się także zrezygnować z dążenia do nadmiernego wzrostu przychodów, na rzecz generowania uczciwego zysku i wspierania zrównoważonego społeczeństwa, opierając się przy tym na otwartych partnerstwach oraz współpracy z wykorzystaniem własnych technologii, produktów i usług.

W tych działaniach w dalszym ciągu będzie wykorzystywany Epson X – fundusz kapitału podwyższonego ryzyka przeznaczony na innowacje. Utworzono go z kapitałem startowym 5 mld jenów (72 mln dolarów) w 2020 r., a celem jest przyśpieszenia działań związanych ze współpracą oraz otwartymi innowacjami. „Aby innowacje były naprawdę przełomowe, potrzebna jest zmiana kulturowa i współdziałanie. Celem naszych inicjatyw jest wysłuchanie i uwzględnienie wszystkich głosów i pomysłów, podobnie jak robimy to działając na rzecz społeczeństwa i środowiska” — powiedział Yoshiro Nagafusa, Prezes Epson Europe. „Postrzegamy otwartość na innowacje jako klucz do rozwoju naszej przyszłości — większa współpraca, partnerstwo i dzielenie się wiedzą umożliwiają rozwój i powstawanie nowych rozwiązań ulepszających świat. Sprawdza się to, niezależnie od tego, czy mierząc się ze złożonymi problemami szukamy współpracowników we własnej firmie, czy też poza nią. Choć już od dawna opieramy się na zdrowej, otwartej kulturze korporacyjnej, ważne jest, by nadal rozwijać się w tym obszarze”. 

Oprócz przekazania informacji o zobowiązaniu, Epson podsumowuje też postępy w opracowywaniu innowacji i tworzeniu przełomowych, nadających się do powtórnego przetwarzania materiałów biodegradowalnych, w tym tworzyw sztucznych z biomasy i sproszkowanych metali z recyklingu.

 

Tworzywa sztuczne z biomasy

Wcielając w życie korzyści płynące z otwartych innowacji, w ramach konsorcjum zrzeszającego współpracujące ze sobą różne podmioty[1], firma Epson przyczyniła się do stworzenia nowego rodzaju bioplastiku (tworzywa sztucznego pochodzącego ze źródeł biologicznych). Pararesin to dające nowe możliwości tworzywo z biomasy, w którym wykorzystano paramylon – polisacharyd występujący w algach z rodziny Euglena. Celem inicjatywy jest uzyskanie do 2030 roku zdolności produkcyjnej do dostarczania 200 000 ton rocznie tego rozkładającego się w morzu materiału, który będzie stanowił realną alternatywę dla konwencjonalnych tworzyw sztucznych.

„Niski poziom skutecznego recyklingu odpadów z tworzyw sztucznych oraz zanieczyszczenie środowiska spowodowane ich ilością w morzach stały się globalnymi problemami” – twierdzi Yoshiro Nagafusa. „Wierzymy, że zastępując żywice na bazie paliw kopalnych oraz zmniejszając emisję CO2 i wpływ na środowisko możemy dostarczać rozwiązań przynoszących korzyści zarówno ludziom, jak i planecie”.

Sproszkowane metale

Firma Epson i jej spółka zależna Epson Atmix, pracują nad stworzeniem infrastruktury produkcji o obiegu zamkniętym, do formowania 3D z użyciem pozyskanych z odpadów sproszkowanych metali. Uzyskane w ten sposób produkty będą mogły być wykorzystane do tworzenia komponentów samochodowych lub na potrzeby podzespołów do produkcji urządzeń elektrycznych.

„Jesteśmy bardzo dumni z tych dokonań i strategii badawczo-rozwojowej Epson, która wypływa z mocnego zaangażowania firmy w opracowywanie innowacyjnych technologii mogących pomóc rozwiązać problemy społeczne” – powiedział Nagafusa.

 

[1] W skład Pararesin Japan Consortium wchodzą: Euglena Co., Ltd. (przedstawiciel firmy zarządzającej); Epson (prowadzi badania nad procesem scukrzania materiałów, takich jak makulatura); NEC (prowadzi badania nad standaryzacją i praktycznym wykorzystaniem pararesinu); Uniwersytet w Tokio, profesor Iwata (ekspert doradzający w zakresie działań konsorcjum oraz koordynujący prace konsultantów).

Udostępnij
Tweetnij

Pobierz jako

Ilustracje

Epson Europe B.V. Sp. z o.o. Oddział w Polsce

Epson - olimpijskie początki

Dzieje tej firmy uczą, że na długofalowy sukces składa się kilka warunków. Oprócz ciężkiej pracy niezbędna jest też odwaga do podejmowania ryzyka. Dziś znamy Epson na podium lidera produkcji drukarek i projektorów, ale do tego miejsca wiodła długa droga. W 1964 roku podczas sportowych zmagań lekkoatletów z całego świata Epson mierzył czasy sportowców pierwszym kwarcowym stoperem i automatycznie je drukował. W 1969 roku przedstawił światu pierwszy zegarek kwarcowy, a w 1989 – pierwszy kolorowy projektor LCD. Inżynierom  Epson zawdzięczamy też powstanie prekursora miniaturowych komputerów,  wizjer cyfrowy w aparatach i pierwszego latającego robota.

 

Projekcja czy druk – przede wszystkim wierny obraz

Sprzętem, w produkcji którego Epson przoduje, od lat pozostają projektory oraz drukarki atramentowe. Projektory Epsona dzięki zastosowanej technologii 3LCD  generują obraz, który zapewnia przyjazne dla wzroku światło oraz wysoką jasność i nasycone barwy. Dlatego, doceniając jakość projekcji, w ślepych testach klienci uznają ten sprzęt za najlepszy w 95% przypadków.

O klasie drukarek z niebieskim logo świadczy fakt, że to właśnie Epson jako pierwsza atramentówka na świecie poleciała w kosmos.  Pozycję lidera na tym rynku firma zawdzięcza  innowacjom kierowanych dla różnych grup odbiorców – od kieszonkowych drukarek hi-tech, poprzez rozwiązania dla domu i biznesu, aż po wielkonakładowe maszyny przemysłowe. Hitem dla użytkowników indywidualnych i małych firm są urządzenia  EcoTank (z systemem stałego zasilania w atrament) godzące wysoką jakość wydruku z niskimi kosztami eksploatacji. Biznes z kolei docenia wielofunkcyjne RIPS mogące wydrukować aż 75 tys. stron na jednym zestawie tuszów.

 

Sekret powodzenia? Badania i rozwój zamiast cięć

Firma istnieje od 1942 roku, pozycję lidera w świecie nowych technologii utrzymuje już od półwiecza. Nie byłoby to możliwe bez inwestycji w badania. Ta strategia sprawdza się doskonale i sprowadza się do ciągłego rozwoju i inwestycji zamiast redukcji zatrudnienia czy optymalizacji kosztów poprzez redukcję R&D. O rezultacie świadczy liczba niemal 14 patentów jakie wychodzą z laboratoriów firmy... każdego dnia, co daje ponad 5 tys. innowacji rocznie!