Środa 20 Października 2021

Barometr Realiów Klimatycznych: badania Epson podkreślają istotną różnicę między postrzeganiem zmian klimatycznych, a powagą faktycznej sytuacji kryzysowej

Przeprowadzone na całym świecie badanie firmy Epson ujawnia zaskakujący brak świadomości klimatycznej – aż 46% osób uważa optymistycznie, że za ich życia uda się uniknąć kryzysu klimatycznego.

Przed rozpoczęciem w Wielkiej Brytanii listopadowej konferencji COP 26 firma Epson ogłasza wyniki ankiety „Barometr Realiów Klimatycznych”.

Badania ujawniają potencjalnie szkodliwą różnicę między realiami sytuacji klimatycznej, a poziomem społecznego zrozumienia jej katastrofalnych skutków. Obejmują one doświadczenia i postrzeganie zmian klimatu przez 15 264 mieszkańców z Azji, Europy, Ameryki Północnej i Ameryki Południowej.

 

Barometr Realiów Klimatycznych, przeprowadzony przez Epson z myślą o konferencji COP 26, ma na celu podniesienie świadomości społecznej na temat skutków zmian klimatu, wpłynięcie na decyzje biznesowe oraz umożliwienie decydentom podejmowania bardziej świadomych działań.

 

Niewłaściwy ogląd rzeczywistości: optymizm kontra dowody

 

W ankiecie wzięły udział osoby z Australii, Brazylii, Chin, Francji, Niemiec, Indii, Indonezji, Włoch, Japonii, Singapuru, Korei Południowej, Hiszpanii, Tajwanu, Wielkiej Brytanii i USA. Niemal połowa respondentów (46%) zapytanych o ich pogląd na to, czy ludzkość będzie w stanie zapobiec kryzysowi klimatycznemu za ich życia wyraziła bardzo lub umiarkowanie optymistyczną postawę. Znacznie mniej, bo jedynie 27% osób, wyraziło pogląd bardzo lub umiarkowanie pesymistyczny.

 

Najczęściej podawane powody na poparcie tej optymistycznej podstawy to rosnąca świadomość społeczna w zakresie zmian klimatycznych (32%), zdolność nauki i technologii do dostarczania nowych rozwiązań (28%) oraz zwrot ku stosowaniu odnawialnych źródeł energii (19%). W skali globalnej aż 5% respondentów nie wierzy, że zagrożenie klimatyczne w ogóle istnieje – przy czym wśród osób negujących zmiany klimatyczne na czele znajdują się Stany Zjednoczone (11%), Niemcy (7%) i Wielka Brytania (6%). 

 

Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC) donosi, że odwrócenie niektórych zmian klimatu spowodowanych działalnością człowieka potrwa całe tysiąclecia, [i] a zważywszy na długą listę zauważalnych na całym świecie wyjątkowych zdarzeń – takich jak najcieplejszy lipiec [ii] w historii, pożary [iii] w Europie, Ameryce Północnej i Azji, czy powodzie [iv] w Chinach, Kolumbii i Niemczech – wyniki Barometru dowodzą, że triumf optymizmu nad przytłaczającymi dowodami stanowi wyraz braku świadomości klimatycznej.

 

„Kryzys klimatyczny dzieje się tu i teraz, dlatego niepokojące jest, że tak wiele osób go nie dostrzega, a nawet aktywnie zaprzecza jego istnieniu. Jest to sygnał alarmowy i zachęta do współpracy dla wszystkich – rządów, przedsiębiorstw, jak i osób prywatnych – tak aby konferencja COP 26 mogła przynieść potrzebne decyzje oraz inspirację do działań mających na celu łagodzenie zmian klimatycznych” - powiedział Henning Ohlsson, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w firmie Epson Europe.

 

Zderzenie z rzeczywistością: zrozumienie impulsem do działania

 

Barometr sugeruje, że ten optymizm może być wynikiem niedostrzegania zmian klimatu, a zarazem ich skali. Około trzech czwartych respondentów dostrzega związek między zmianą klimatu a wzrostem temperatury na świecie (77%), ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi (74%) i szalejącymi pożarami (73%). Z kolei w przypadku takich wydarzeń jak głód (57%), masowe migracje ludzi (55%) i plagi owadów (51%) świadomość spada do nieco ponad połowy. Występuje tu znaczne zróżnicowanie regionalne, przy czym zrozumienie problemu głodu jest najwyższe na Tajwanie (72%), a najniższe w USA (44%).

 

Wiele osób uważa, że odpowiedzialność za rozwiązanie sytuacji kryzysowej spoczywa na organach państwowych i podmiotach przemysłowych. Spośród ankietowanych ponad jedna czwarta (27%) jako najbardziej odpowiedzialne wskazuje organy państwowe, a 18% – przedsiębiorstwa. Blisko 18% przyznaje, że ponosi za to osobistą odpowiedzialność – przy czym najwyższy poziom odnotowano w Indonezji (30%), a najniższy w Chinach i Niemczech (po 11%). Pozytywnym akcentem jest to, że największa liczba respondentów określa odpowiedzialność jako zbiorową (31%).

 

Ludzie są skłonni do wprowadzenia zmian w stylu życia, aby zapobiec kryzysowi, jednak działania niektórych są bardzo powolne. Barometr pokazuje, że 65% respondentów zgadza się (i już to realizuje lub planuje) na ograniczenie podróży służbowych i turystycznych, ale jedynie 40% już podjęło to działanie. 68% respondentów zgadza się na przejście na pojazdy elektryczne, lecz tylko 16% już dokonało tej zmiany. A 58% zgadza się na wprowadzenie diety roślinnej – ale tylko 27% przeszło na weganizm. Nawet w przypadku stosunkowo prostych wyborów, takich jak bojkotowanie nieekologicznych marek, mimo iż zgadza się z tym aż 63%, tylko 29% badanych faktycznie zmieniło swoje zwyczaje zakupowe.

 

Rzeczywistość biznesowa – nadszedł czas, by działać

 

Barometr Realiów Klimatycznych sugeruje, że dla wielu osób kryzys klimatyczny nadal jest czymś, co przytrafia się komuś innemu. Choć badanie ujawniło, że tylko 14% respondentów przyznaje, iż największą odpowiedzialność za przeciwdziałanie kryzysowi klimatycznemu ponoszą duże przedsiębiorstwa, a małe firmy – jedynie 3% (co stanowi odsetek mniejszy niż 5% osób negujących zmiany klimatyczne), sugeruje ono też, że nadszedł czas, by przedsiębiorstwa każdej wielkości zaczęły odgrywać większą rolę.

 

Wykorzystując innowacje zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju, przedsiębiorstwa mogą wspierać swoich partnerów biznesowych oraz odbiorców produktów i usług. W przypadku firmy Epson jest to rozwój inicjatyw mających na celu zmniejszenie wpływu użytkowników na środowisko, za pomocą stosowania energooszczędnej technologii druku bez użycia ciepła. Innym przykładem są tu badania i rozwój ekologicznych technologii, takich jak materiały pochodzenia naturalnego (zastępujące tworzywa sztuczne).

 

Oprócz samych innowacji w zakresie produktów i materiałów przedsiębiorstwa mogą przyczynić się do zmian również poprzez promowanie „zielonych” działań i podkreślanie wagi odpowiedzialności klimatycznej. Epson realizuje te cele m.in. poprzez przejście na energię elektryczną pochodzącą w całości ze źródeł odnawialnych oraz zaangażowanie w inicjatywy takie jak projekt RE100 (dążenie do pracy z użyciem elektryczności uzyskanej w 100% z zasobów odnawialnych). Dodatkowo, poprzez zachęcanie do odnawiania i ponownego wykorzystania produktów, Epson działa aktywnie na rzecz wdrożenia gospodarki o obiegu zamkniętym, a dodatkowo współpracuje z Partnerami w istotnych przedsięwzięciach ekologicznych, takich jak partnerstwo z National Geographic w akcji mającej na celu ochronę wiecznej zmarzliny [v].

 

Yasunori Ogawa, prezes firmy Epson, skomentował: „Odkrycie braku świadomości klimatycznej wskazuje, że zrozumienie w połączeniu z działaniem ma krytyczne znaczenie dla zapobiegania kryzysowi. Celem firmy Epson jest zwiększanie tej świadomości oraz dostarczanie technologii potrzebnej do dokonania zmian o charakterze transformacyjnym, zarówno naszej firmie, jak też innym przedsiębiorstwom i konsumentom. Zrównoważony rozwój jest centralnym elementem naszego planu biznesowego i przeznaczamy na ten cel znaczące zasoby. Choć wiemy, że przed nami jeszcze długa droga, wierzymy, że jesteśmy w stanie zbudować lepszą przyszłość”.

 

[i] https://www.ipcc.ch/2021/08/09/ar6-wg1-20210809-pr/

[ii] https://www.noaa.gov/news/its-official-july-2021-was-earths-hottest-month-on-record

[iii] https://www.bbc.co.uk/news/58159451

[iv] https://www.reuters.com/business/environment/china-germany-floods-expose-climate-vulnerability-2021-07-22/

[v] https://www.epson.co.uk/insights/article/epson-partners-with-national-geographic-to-encourage-businesses-to-turn-down-the-heat-in-the-fight-against-climate-change2

 

Udostępnij
Tweetnij

Pobierz jako

Ilustracje

Epson Europe B.V. Sp. z o.o. Oddział w Polsce

Epson - olimpijskie początki

Dzieje tej firmy uczą, że na długofalowy sukces składa się kilka warunków. Oprócz ciężkiej pracy niezbędna jest też odwaga do podejmowania ryzyka. Dziś znamy Epson na podium lidera produkcji drukarek i projektorów, ale do tego miejsca wiodła długa droga. W 1964 roku podczas sportowych zmagań lekkoatletów z całego świata Epson mierzył czasy sportowców pierwszym kwarcowym stoperem i automatycznie je drukował. W 1969 roku przedstawił światu pierwszy zegarek kwarcowy, a w 1989 – pierwszy kolorowy projektor LCD. Inżynierom  Epson zawdzięczamy też powstanie prekursora miniaturowych komputerów,  wizjer cyfrowy w aparatach i pierwszego latającego robota.

 

Projekcja czy druk – przede wszystkim wierny obraz

Sprzętem, w produkcji którego Epson przoduje, od lat pozostają projektory oraz drukarki atramentowe. Projektory Epsona dzięki zastosowanej technologii 3LCD  generują obraz, który zapewnia przyjazne dla wzroku światło oraz wysoką jasność i nasycone barwy. Dlatego, doceniając jakość projekcji, w ślepych testach klienci uznają ten sprzęt za najlepszy w 95% przypadków.

O klasie drukarek z niebieskim logo świadczy fakt, że to właśnie Epson jako pierwsza atramentówka na świecie poleciała w kosmos.  Pozycję lidera na tym rynku firma zawdzięcza  innowacjom kierowanych dla różnych grup odbiorców – od kieszonkowych drukarek hi-tech, poprzez rozwiązania dla domu i biznesu, aż po wielkonakładowe maszyny przemysłowe. Hitem dla użytkowników indywidualnych i małych firm są urządzenia  EcoTank (z systemem stałego zasilania w atrament) godzące wysoką jakość wydruku z niskimi kosztami eksploatacji. Biznes z kolei docenia wielofunkcyjne RIPS mogące wydrukować aż 75 tys. stron na jednym zestawie tuszów.

 

Sekret powodzenia? Badania i rozwój zamiast cięć

Firma istnieje od 1942 roku, pozycję lidera w świecie nowych technologii utrzymuje już od półwiecza. Nie byłoby to możliwe bez inwestycji w badania. Ta strategia sprawdza się doskonale i sprowadza się do ciągłego rozwoju i inwestycji zamiast redukcji zatrudnienia czy optymalizacji kosztów poprzez redukcję R&D. O rezultacie świadczy liczba niemal 14 patentów jakie wychodzą z laboratoriów firmy... każdego dnia, co daje ponad 5 tys. innowacji rocznie!